ბათუმის საავტორო ფილმების საერთაშორისო კინოფესტივალი (BIAFF 2018) – მასტერკლასები/შეხვედრები (Q&A)

 

19 სექტემბერი

16.30-18.00 ვიტალი მანსკი – მასტერკლასი/Q&A (დოკუმენტური კინოს რეჟისრურა)

დგილმდებარეობა:  სასტუმრო „WYNDHAM Batumi

 

 

20 სექტემბერი

12.30-14.00 ლომერ ახვლედიანი – მასტერკლასი/Q&A

15.00-17.00 პოლ  თილთჯეს – „ლუქსემბურგის კინო-ფონდი და კინო-ინდუსტრიული გარემო“

დგილმდებარეობა:  სასტუმრო „WYNDHAM Batumi

 

 

21 სექტმბერი

12.30-14.00 – სერგეი რახლინის მასტერკლასი (კინო კრიტიკისა და კინო ჟურნალისტიკის მნიშვნელობა,  ამერიკული კინო პიარის მექანიზმები, გზა ოქროს გლობუსის ნომინანტობამდე) – ჰოლივუდის უცხოური პრესის ასოციაცია (ამერიკაში ოქროს გლობუსის დაჯილდოების ორგანიზატორი)

18.00 – 19.30 – მარკ რიდერი – მასტერკლასი/Q&A – “ბერლინის 80-იანი წლების მუსიკა“

დგილმდებარეობა:  სასტუმრო „WYNDHAM Batumi

 

 

22 სექტემბერი

12.30-13.30 – პრეზენტაცია-“შემოქმედებითი ევროპა”  – ქეთი შენგელია, დინარა მაღლაკელიძე, ლევან ლომჯარია (“შემოქმედებითი ევროპის დესკი საქართველოში”)

13.30-14.30 –„გადაიღე საქართველოში“ პროგრამის პრეზენტაცია

14.30-15.30  – ქართველ რეჟისორებთან შეხვედრა ( მხატვრული/მოკლემეტრაჟიანი ფილემის სექცია )

16.00-17.30 – ნიკ ჰოლდსუორთი (კინოჟურნალისტი) – მასტერკლასი

დგილმდებარეობა:  სასტუმრო „WYNDHAM Batumi

 

 

მისამართები

  • სასტუმრო „WYNDHAM Batumi (საკონფერენციო დარბაზი) აბაშიძის ქ. 33 (ერას მოედნის პირდაპირ)
  • თანამედროვე ხელოვნების ცენტრი – ზვიად გამსახურდიას ქ. 1/5

 

 

მასტერკლასებზე დასწრება თავისუფალია !

გაითვალისწინეთ: მასტერკლასების ჩატარების თარიღი/დრო შესაძლებელია შეიცვალოს (მონაწილეების მგზავრობის განრიგის ცვლილებების შემთხვევაში). ამის შესახებ ინფორმაცია გამოქვეყნდება კინოფესტივალის საიტზე (www.biaff.org, Facebook გვერდზე (www.facebook.com/biaffbatumi) და ასევე ბეჭდური სახით გავრცელდება კინოთეატრ „აპოლოში“.

 

 

 

Advertisements

 Batumi International Art-House Film Festival (BIAFF) 2018 Events – Master Classes / Q & A

 

 

19 SEPTEMBER

16.30-18.00 – Vitaly Manski – Master class/Q&A (Doc film-making)

Location: Hotel WYNDHAM Batumi

 

Continue reading

BIAFF 2018 Announces full Line-up of Festival Program (Competition and non-competition Sections) and International Jury

 

 

XIII Batumi International Art-house Film Festival will be held in Batumi during September 16-23 September, 2018.  The festival organizer – “Batumi Art-house ARGANI”, official partner – Batumi City Hall.

 

BIAFF festival announces full line-up of full program of festival.

 

 

BIAFF XIII International Jury Line-up

 

BIAFF 2018 Jury – Feature Films Competition Section  – Sergei  Rakhlin (USA) –  Head of Jury,  Chairman Golden Globe; Bence Fliegauf (Hungary ) – filmmaker; Oleg Negin (Russia )- scriptwriter; Alin Tasciyan (Turkey) – Film critic; Levan Tutberidze (Georgia) – Filmmaker

 

BIAFF 2018 Jury – Doc Films Competition Section – Vitaly Mansky, (Latvia) – Head of Jury; filmmaker ; Ina  Rossow (Germany ) – Film Distribution; Zaven Sargysian (Armenia)  – Director of Farajanov Museum in Yerevan; Sergei Lavrentiev (Russia)  – Film critic; Mariam Chachia (Georgia) – Filmmaker

 

BIAFF 2018 Jury – Short Films Competition Section  – Nikoloz Khomeriki (Russia) – Head of Jury; Filmmaker; Jale Arikan (Germany) – Actress; Ketevan Devdariani (Georgia) – Scriptwriter

 

BIAFF 2018  Georgian Film Critics Jury – Gogi Gvakharia, Teo Khatiashvili, Lela Ochiauri

 

 

BIAFF 2018 – Program

OPENING FILM –  My Grandmother, Kote Mikaberidze, Georgia, 1929; 29 min.

International Feature Films Competition

  1. Dead Horse Nebula, Tarık Aktaş, Turkey, 2018; 73 min.
  2. Donbas, Sergei Loznitsa, Germany/Ukraine/France/ Netherlands/Romania, 2018; 110 min.
  3. Grain, Semih Kaplanoglu, Turkey/Germany/France/Sweden/ Qatar, 2017; 123 min.
  4. Happy as lazzaro, Alice Rohrwacher, Italy/Switzerland/ France/| Germany, 2018; 122 min.
  5. Horizon, Tinatin Kajrishvili, Georgia/Sweden, 2018; 105 min.
  6. Jumpman, Ivan I. Tverdovskiy, Russia/Lithuania/Ireland/ France, 2018, 90 min.
  7. Panic Attack, Paweł Maslona, Poland, 2018, 100min.
  8. Ray and Liz, Richard Billingham, UK, 2018; 107 min.
  9. Styx, Wolfgang Fischer, Germany / Austria, 2018; 90 min.
  10. The Interpreter, Martin Sulik, Slovak Republic / Czech Republic / Austria 2018; 113 min

 

International Doc Films Competition

  1. Another Day in Life, Damian Nenow, Raúl de la Fuente,Poland/Spain/Germany/ Belgium/Hungary, 2018; 84 min.
  2. Bridges of Time, Audrius Stonys, Latvia , 2018. 80 min.
  3. Distant Constellation, Shevaun Mizrahi, USA/Turkey/Netherlands, 2017; 82 min.
  4. Island of the Hungry Ghosts, Gabrielle Brady, Germany/UK/ Australia, 2018; 94 min.
  5. Of Fathers and Sons, Talal Derki, Germany/Syria/Lebanon/Qatar, 2017; 99 min.
  6. Over the Limit, Marta Prus, Poland/Germany/Finland, 2017; 54 min.
  7. Shamanic Lessons for Beginners, Svetlana Statsenko, Russia, 2017; 81 min.
  8. The Eyes of Orson Welles, Mark Cousins, UK, 2018, 115 min.

 

Short Film Competition Section

  1. Eraser, David Pirtskhalava, Georgia, 2018; 18 min.
  2. Night Duty Doctor, Grigol Janashia & Nato Gabunia, Georgia, 2018; 22 min.
  3. Paganos, Nikoloz Kobulava, Georgia, 2017; 10 min.
  4. The Beginning of the End, Giorgi Kasrashvili, Georgia, 2018; 10 min.
  5. 1943, Bidzina Gogiberidze, Germany, 2018; 20 min.
  6. All these Creatures, Charles Williams, Australia, 2018; 13 min.
  7. Are you Volleyball?!, Mohammad Bakhshi, Iran, 2017; 15 min.
  8. Backpack, Michalis Mathioudakis, Greece, 2018; 14 min.
  9. Bloeistraat11, Nienke Deutz, Belgium/Netherlands 2018; 9 min.
  10. Bon Voyage, Sinisa Galic, Serbia, 2017; 16 min.
  11. A Cold Summer Night, Yash Sawant, India, 2018, 21 min.
  12. Delivery, Yazan Al Ghazzawi, Jordan, 2018; 22 min.
  13. Deportation, Arjun Talwar, Poland, 2018; 21 min.
  14. Dia, Hamza Bangash, Pakistan/UK, 2018; 24 min
  15. Footmark, Haydar Demirtas, Turkey, 2018; 20 min.
  16. Mountain, Grégoire Verbeke, Albania, 2018; 15 min.
  17. Must Love Kubrick, Alma Andreescu, Romania, 2018; 24 min.
  18. My Silences, Benjamin Eyaga, Cameron, 2018; 24 min.
  19. Quiet Street, Aleksandra Markava, Belarus, 2018, 28 min.
  20. Short, Ruslan Aghazadeh, Azerbaijan, 2018; 13 min.
  21. Super Prize, Konstantin Chelidze, Russia, 2017, 15 min.
  22. The Forest full of Rabbits, Nikolai Knackmuss, Germany, 2017; 20 min.
  23. Tombe by Diana Kardumyan, Armenia, 2018; 19 min.
  24. Umbra, Saaed Jafarian, Iran, 2018; 15 min.
  25. Word, Igor Vysnevskyi, Ukraine, 2018; 30 min.

 

MASTERS COLLECTION  

  1. Burning, Lee Chang-Dong, South Korea, 2018; 148 min.
  2. Climax, Gaspar Noe, France, 2018; 95 min.
  3. Cold War, Pawel Pawlikowski, Poland/France/UK, 2018; 88 min.
  4. Everybody Knows, Asghar Farhadi, Spain/France/Italy, 2018; 132 min.
  5. House that Jack Build, Lars Von Trier, Denmark/Sweden/France/Germany, 2018; 155 min.
  6. Human, Space, Time and Human, Kim Ki Duk, South Korea, 2018; 122 min.
  7. The Wild Pear Tree, Nuri Bilge Ceylan, Turkey/Republic of Macedonia/France/Germany/ Bosnia and Herzegovina/ Bulgaria/Sweden, 2018; 188 min.

 

Special Screenings

  1. B-movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989, Klaus Maeck, Jörg A. Hoppe, Heiko Lange; Germany, 2015; 92 min.
  2. Summer, Kirill Serebrenikov, Russia / France, 2018, 126min.
  3. The Secret Diary of Symon Petliura, Oles Yancuk, Ukraine, 2018; 122 min.

 

Georgian Panorama

  1. Andro, Tornike Gogrichiani, Georgia, 2017; 25 min.
  2. Didube, the Last Stop, Shorena Tevzadze, Georgia/Switzerland; 2017; 64 min.
  3. Fishing, Tornike Bziava, Georgia, 2017; 17 min.
  4. Following tracks of Niko Marr, Vaso Chavleishvili, Georgia, 2018; 32 min.
  5. Hamlet, Giorgi Megrelisvhili, Georgia, 2018, 80 min.
  6. Institution #16, Alexander Koridze, Georgia, 2017; 64 min.
  7. Jara, Nika Tsiklauri, Georgia, 2017; 52 min.
  8. Listen to the Silence, Mariam Chachia, Georgia, 2016; 80 min.
  9. Nine Years of Displacement, Tornike Koplatadze, Georgia, 2018; 23 min.
  10. One Day in Batumi, Georgia, 2018; 41 min.
  11. Poisoned with Dust, Tamar Bartaia, Georgia, 2018; 52 min.
  12. Rezo, Leo Gabriadze, Russia, 2017; 63 min.

 

Georgian Classics (dedicated to 110th anniversary of Georgian cinema)

  1. Alaverdoba, Giorgi Shengelaia, Georgia, 1962; 52 min.
  2. My Grandmother, Kote Mikaberidze, 1929, 29 min.
  3. Pirosmani, Giorgi Shengelaia, Georgia, 1969; 85 min.
  4. Salt to Svanetia, Mikheil Kalatozishvili, Georgia 1930; 44 min. .

 

 

BIAFF film screenings locations – Cinema “Apollo”, Hotel “Wyndham” conference hall, OPEN AIR cinema at ERA Square

How to Attend BIAFF festival – Attending Film Screenings are free of charge. To attend film screenings in cinema APOLLO person should take “FREE TICKETS” (it is used for better control and access to film screenings) in cinema APOLO at BIAFF info center.

Media Accreditation – representatives of various media, can apply for accreditation via online – http://biaff.org/media-acreditation

 

Festival Supporters– Ministry of Culture of Georgia,  Georgian National Film Center, Ministry of Cultura of Ajara AR,    Tourism Department of Ajara AR, National Tourism Agency of Georgia,  British Council, Goethe Institute Georgia, Embassy of Italy

Festival Sponsors – Hotel Wyndham Batumi, Cinema APOLLO, Hotel “Holland Hoek”, Hotel “Rcheuli”, Hotel “Mardi Plaza”, HQ propaganda,  Tour Company “Wonderland”, Cafe “Gardens”, Restaurant ECLIPSE, Batumi Auto transport, “Legal Consulting Center” LLC

Festival Media Partners – Georgian Public Broadcaster, Radio Fortuna/Fortuna+, Adjara TV, Batumi TV, Publicity Group (www.publicity.ge), www.newswire.ge, Film New Europe (www.filmneweurope.com), Cinemania,  AT.GE, Newspaper BATUMELEBI, netgazeti.ge

 

Contact information: Tel: 599-482181, info@biaff.org , For accreditation – press@biaff.org

www.biaff.orgwww.facebook.com/biaffbatumiwww.biaffbatumi.wordpress.com

 

BIAFF 2016 დასრულდა!

ekAniki's blog

როგორი სევდისმომგვრელია საიდანღაც წასვლა არა?! არ აქვს მნიშვნელობა შენი სახლიდან თუ სხვისი სახლიდან თუ სულაც სასტუმროდან… იქ, სადაც თუნდაც სულ რამდენიმე დღე იცხოვრე, რაღაცნაირად შენი ხდება… შენსა და ამ ადგილს შორის თითქოს უხილავი ძაფები იბმება და შენი ყოველი წასვლა ამ ძაფების დაწყვეტაა. არ ვიცი… შესაძლოა უბრალოდ ეს სევდა იმ – “დიდი წასვლის” ასოციაციური გახსენებაა…

ბათუმი ასეთი ბუნდოვანი სევდით დავტოვეთ… თუმცა უფრო მეტი იყო შვება, რომ ბოლოს და ბოლოს ამ დაუსრულებელ წვიმას თავს დავაღწევდით, მაგრამ ყველაზე მეტი იყო სიხარული – საკუთარ სახლში დაბრუნების სიხარული – Home Sweet Home ♥

მაშ ასე, BIAFF 2016 ანუ ბათუმის საავტორო კინოს საერთაშორისო კინოფესტივალი დასრულდა!

ფესტივალის ფარგლებში სულ 9 მხატვრული ფილმი ვნახე, აქედან 7 საკონკურსო:

View original post 820 more words

BIAFF დღე მეექვსე

ekAniki's blog

საკონკურსო კინოჩვენებების ბოლო დღე… და ვინაიდან ხვალ თბილისს უნდა დავუბრუნდე, ჩემთვის ბათუმის წლევანდელი კინოფესტივალის ბოლო დღეც… BIAFF-ის დახურვის ცერემონიალისა და გამარჯვებული ფილმების შესახებ უკვე ინტერნეტით მომიწევს შეტყობა და ძალიან მაინტერესებს რა გადაწყვეტილებას მიიღებს ჟიური. მე მათ ადგილზე გამიჭირდებოდა არჩევანის გაკეთება, რადგან წელს მართლა ძალიან საინტერესო საკონკურსო ფილმები შემოგვთავაზა ბათუმის კინოფესტივალმა. და არა მარტო საკონკურსო ფილმები 😉

მაგრამ მანამდე მეექვსე დღის მონაგარზე ვისაუბროთ, რომელზეც წვიმისგან სრულიად სველი მივედი და კარგა ხანი იმაზე ვფიქრობდი ამ სიკეთის ჟამს არ გავციებულიყავი… ასეთი განუწყვეტელი წვიმები პირველად ვნახე ჰუჰ…

დანის ტანოვიჩის “სიკვდილი სარაევოში

ფილმის სახელის გაგებისთანავე დავინტერესდი მისით, რადგან სწორედ წინა დღეებში ინტერნეტში რაღაცის ძიების დროს სარაევოს ომის ისეთი ამაზრზენი ფოტოები გადამეყარა, რომ არც მიკვირს რომ ვერაფრით ვიხსენებ მანამდე რას ვეძებდი. გარდა ამისა, ეს სახელი კიდევ ერთი ძალიან ცნობილი სახელის რემინისცენციებს იწვევს (გამოიცანით რომლის 😉 ), ამდენად ეს ფილმი პირველი შევიდა ჩემს ამფესტივალისეულ “ვოჩლისთში” და უნდა ვაღიარო, იმედები არ გაუცრუებია.

ფილმში მთელი მოქმედება სასტუმრო…

View original post 668 more words

BIAFF2016 _მეხუთე დღე

Fiore.Live

პარასკევია, ისევ და ისევ არ ჩერდება წვიმა, ძალიან მეზარება ასეთ ამინდში გარეთ გასვლა, მაგრამ ვიცი საინტერესო დღე მელის წინ. ასე რომ, სიზარმაცე გვერდზე გადავდე, ვისაუზმე, მოვემზადე და გარეთ გავედი. ქუჩაში გუბეებია, აუტანელი გახდა გზა. ძალიან დიდი დილემის წინაშე ვარ, მინდა მივიდე სასტუმრო “დივან”-ში, დავესწრო გელა ბაბლუანის მასტერკლასს თემაზე “კინორეჟისურა დაბალბიუჯეტური ფილმისთვის”  და შემდეგ “აპოლოში” ფილმიც მელოდება, ამ დროს მგონია ვერ მოვასწრებ მისვლას და სახლში დაბრუნებას ვფიქრობ. გზაში მთელი 1 საათია ვარ. ამხელა საცობები იცის ხოლმე მთავარ ქუჩებზე წვიმის დროს. სულ მიკვირს ასე რატომ ხდება. 12038537_849875841759629_7859458135921314738_n

ვიცი მოსაწყენი და დამთრგუნველი ტექსტით დავიწყე წერა. ისიც ვიცი რომ არასწორად ვიდექი დილემის წინაშე. ან უკან, სახლში უნდა დავბრუნებულიყავი ან წინ გამეგრძელებინა გზა. მე უკან დახევა არ მჩვევია, შეიძლება მხოლოდ რამდენჯერმე ცხოვრებაში, ისიც ძალიან მინანია. წინ წავედი. მიხარია, მაინც მოვასწარი მოსვლა, მართალია დაგვიანებით მაგრამ მივედი და ეს უკვე პოზიტივია ჩემთვის. სურათებიც გადავიღეთ. გელა ძალიან დადებითი პიროვნება ჩანს, მხიარულია.

dsc_0856გელა ბაბლუანი

“აპოლოში” რაღაც საორგანიზაციო…

View original post 75 more words

BIAFF2016 _ მესამე დღე

Fiore.Live

Biaff  Volunteers

მთელი დღე მოხალისეებთან ერთად გავატარე. არცერთი ფილმი არ მინახავს დღეს, მაგრამ არც ვნანობ. ფესტივალის ფარგლებში ბევრი საინტერესო ახალგაზრდა გავიცანი. მათი შეხედულებები, კრეატიული აზროვნება, ხუმრობა თუ უბრალოდ დღის ბოლოს დაღლილი სახე ჩემთვის რაღაცით საინტერესო აღმოჩნდა. თავიდანვე ვიცოდი რომ მათთან საერთო ენას გამოვნახავდი, ვიცოდი ისიც რომ რასაკვირველია ყველასთან ერთნაირად ვერ დავმეგობრდებოდი, ყველაზე უცნაური კი ისაა რომ, ამის მიუხედავად ყველა მათგანის მიმართ დადებითი ემოციები მაქვს. არა, ზოგის მიმართ უფრო მეტად, ამას ვერც ვუარყობ. 🙂

img_6582

ეხლა კი ცოტა რამ  საქმეზე, რასაც ისინი აკეთებენ:  სტუმრებთან ურთიერთობა, მასტერკლასები, კინოთეატრის ინფო ცენტრში ყოფნა, მედეა სიახლეები და სხვ.  ნატო და ზვიადი სულ დაკავებულები არიან, გამუდმებით ესაუბრებიან სტუმრებს ან საორგანიზაციო საკითხებს აგვარებენ. ამის მიუხედავად მოხალისეებზე ზრუნვას მაინც ახერხებენ. დღეს ვიღაცამ მკითხა, სახელი არ მახსოვს, (არა, არაა… ვიტყუები) სახელი არ ვიცი, პირველად არ ვხედავ მაგრამ… ხოდა მკითხა – “საჭმელი ჭამე? რამე თუ არ მოგეწონა მითხარი, თუ ვინმეს რამე არ მოსწონს შესაცვლელია და შევცვლით.” მართლა გამიკვირდა. ამდენი საქმე აქვთ…

View original post 71 more words